Radar: mõrvar õpetas Tallinna eliitkoolides matemaatikat

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Matemaatikavalemid.

FOTO: Margus Ansu

Kanal2 telesaade Radar avastas, et  mõrva ja röövkatse eest vangis istunud õpetaja on töötanud aastaid Tallinna koolides matemaatika õpetajana. Veel sel aastal võeti ta tööle ühte Tallinna eliitkooli. Telesaate järelpärimise peale võtsid kolm ministeeriumi enne telesaate eetrisse minekut kiirkorras ette lastekaitseseaduse muutmise eelnõu.

Radari ajakirjanduslik uurimistöö sai alguse õpetajast, kes on 9 aastat töötanud Tallinna koolides ja sel sügisel alustas oma kümnendat kooliaastat. Tähelepanuväärseks muudab antud loo asjaolu, et talle määrati karistus tahtliku tapmise ja röövkatse eest. See ei seganud teda aga matemaatikaõpetajana töötamast.

Radari järelpärimise peale lõpetasid koolid nimetatud õpetajaga kiirelt töösuhte. Seaduste järgi võinuks ta aga edasi töötada, sest justiitsministeeriumi ametnikud leidsid seaduseaugu, mis ei keela mõrvareid oma õpetusi koolis jagamast.

Selgus, et seni lubas seadus töötada lasteasutustes õpetajana ka isikutel, kes on tapmise eest vangis istunud. Piltlikult öeldes on praeguses seaduses robustne olukord, mis lubab lastega töötada kõigil neil, kes on mõrva eest karistuse saanud enne 2002. aastat ehk seaduse järgi on keelatud lastega töötamine alles siis, kui tapmine on toime pandud pärast 2002. aastat.

”Lastekaitseseaduse mõtte järgi kindlasti ei tohi! See peaks olema välistatud!”

“Ma ei olnud sellest teadlik,” tunnistab Lastekaitseseaduse loomise juures olnud sotsiaalministeeriumi laste hoolekandepoliitika juht Signe Riisalo, kes kinnitas, et hoolimata seaduseaugust ei tohiks ka need mõrva toime pannud inimesed lastega töötada, kes enne 2002. aastat kuriteo toime panid: ”Lastekaitseseaduse mõtte järgi kindlasti ei tohi! See peaks olema välistatud!”

Justiitsministeeriumi karistusõiguse ja menetluse talitus nõuniku Aare Pere sõnul on aga selline olukord hetkel kehtiv. “Lastekaitseseaduses on viidatud konkreetsetele karistusseadustike sätetetele, mis takistavad lastega töötamist. Kriminaalkoodeksi sätted, mis kehtisid enne 2002. aastat, sinna piirangu alla praegu ei lähe. See, et tuli meile üllatusena.”

Ootamatult tuli seaduseauk ka haridusministeeriumile, kelle esindaja Kristi Mikiver sõnas: “Sellist olukorda ei tohiks olla. See on lubamatu!”

Täna käivitasid kolm ministeeriumi kiirkorras seadusemuutmise protsessi ja juba septembris loodetakse eelnõu kiirkorras vastu võtta. Uus parandatud seadusepunkt hakkaks kehtima 1. jaanuaril 2018 ja keelaks kõigil isikutel, kes on süüdi mõistetud tapmise eest, lastega töötamise.

Õpetajast ja tema sooritatud kuritööst tuleb täpsemalt juttu Radari teisipäevases saates järgmine nädal Kanal 2s.

Tagasi üles